Životní styl

Současný životní styl se vyznačuje nedostatkem pohybu, převažujícím příjmem energie nad jejím výdejem, nadměrným psychickým stresem a konzumací návykových látek (nikotinu, alkoholu, kofeinu, analgetik, ...). To vše negativně ovlivňuje náš celkový zdravotní stav, u velké části populace způsobuje nadváhu a další související tělesné potíže (důvěrně známé bolesti hlavy, zad apod.). Příčiny bolesti mohou být funkční, ale třeba i psychické.

Naše tělo je k pohybu předurčeno a je životně důležité mu pohybovou aktivitu v přiměřených dávkách pravidelně poskytovat. S tělesným zdravím úzce souvisí také psychická pohoda a duševní zdraví, což platí i v opačném směru. Na tyto skutečnosti poukazuje, v současné době stále více uznávaný medicínský směr, zvaný psychosomatika.   

Moderní společnost se svým překotným technickým vývojem přináší kromě nesporných výhod také řadu negativních důsledků - mimo jiné, ztrátu přirozeného pohybu. Zatímco naši předkové se udržovali v kondici formou fyzicky náročné práce, ale i běžných úkonů či prostého přemísťování se, dnešní člověk je nucen jako náhradu provozovat různá tělesná cvičení.  K tomuto účelu slouží právě posilovna či fitness.  

Jedním z hlavních cílů cvičení je zlepšení funkčnosti a tím i získání lepšího pocitu z vlastního těla. Zároveň se při cvičení a tělesné námaze uvolňuje psychické napětí, což podstatným způsobem přispívá k pozitivnímu naladění a celkové vyrovnanosti.  


Zdravý životní styl v sobě zahrnuje tyto hlavní oblasti :

  • pravidelný pohyb a tělesná cvičení (fitness)
  • optimální výživu (pestrá a vyvážená strava, pitný režim)
  • eliminaci psychického stresu a relaxaci
  • pravidelný a kvalitní spánek